Informacja urlopowa
Czego potrzebujemy, aby wykonać drukowany pokrowiec na stół?
Czego potrzebujemy, aby wykonać drukowany elastyczny pokrowiec na stół?

Aby przygotować piękny nadruk na drukowanym elastycznym pokrowcu na stół, potrzebujemy odpowiedniej jakości plików graficznych. Nawet jeżeli nie masz zbyt dużego doświadczenia w tym temacie, nasz poradnik z pewnością pomoże Ci wysłać odpowiednie pliki, z jakich przygotujemy projekt dla Ciebie.

Wykonaj następujące kroki:

  1. Przekaż informacje, na jaki rodzaj stołu potrzebujesz pokrowiec – wymiar blatu, wysokość, rozstaw nóg. Jeśli nie jest to żaden ze standardowych stołów cateringowych z naszej oferty prześlij zdjęcie poglądowe stołu wraz z jego wymiarami: instrukcję mierzenia znajdziesz tutaj.
  2. Prześlij na nasz mail pliki do druku. Preferujemy pliki wektorowe lub w rozdzielczości powyżej 200 dpi. Poniżej znajdziesz wyjaśnienia, co te parametry oznaczają.
  3. Podaj jaki kolor tła potrzebujesz – najlepiej w skali Pantone® lub NCS. Mile widziane jest przesłanie księgi znaku, gdyż zawarte są tam wszelkie informacje jak należy umieszczać w projektach logo oraz jakie są dozwolone kolory w skali Pantone® czy NCS.
  4. Odeślemy do Ciebie projekt nadruku z informacjami np. jakiej wielkości logotypy zmieszczą się na pokrowcu – zawsze prosimy o akceptację projektu przed wydrukiem.

Jakie są formaty plików graficznych?

1. Grafiki wektorowe (w krzywych) .svg | .pdf | .eps | .ai | .cdr

Gdzie do opisu obrazu wykorzystywane są figury geometryczne – tj. krzywe, odcinki, okręgi czy wielokąty. Wszystkie zapisane są za pomocą parametrów – współrzędnych na przykład końców odcinka, promieni krzywych. Z grafiką wektorową mamy do czynienia w przypadku plików .svg, a także niektórych .pdf, .eps, .ai, .cdr . Pliki wektorowe mogą być powiększane do dowolnych rozmiarów bez utraty jakości obrazu.  Przykładem wektorów są czcionki, które mogą być dowolnie powiększane bez utraty ostrości.

2. Grafiki rastrowe (bitmapowe)  .tiff | .raw | .gif | .jpg | .png

To siatka pikseli tworząca na przykład zdjęcie. Powiększając zdjęcie dostatecznie mocno widać pojedyncze piksele. Można na nich pracować w programach graficznych zmieniając każdy pojedynczy piksel na przykład przy redukcji efektu czerwonych oczu, czy wygładzaniu kolorytu skóry.

Grafiki rastrowe dzielimy na:

a) bezstratne, czyli takie, które zachowują wszelkie informacje o obrazie. Są to pliki z rozszarzeniami .tiff, .raw

b) skompresowane, przy ich powstawaniu dochodzi do pozbycia się części informacji o obrazie. Są to pliki z rozszerzeniami .png, .jpg, .gif.  Przy zapisie sami możemy decydować o poziomie kompresji. W plikach .png możemy dodatkowo zapisać obraz z przezroczystym tłem. Są ograniczenia przy pracy na takich plikach – możemy zwiększać (rozciągnąć obraz), ale spowoduje to powiększenie jedynie pikseli, a nie ich ilości. Przy dużym powiększeniu spowoduje to, iż zdjęcia będą nieostre z poszarpanymi brzegami.

300x200px, 72dpi
300x200px 200dpi

Co to jest rozdzielczość pliku do druku dpi, ppi?

Wartość dpi określa liczbę punktów wydrukowanych przez drukarkę w jednym calu obrazu, w naszym przypadku na jednym calu dzianiny (dots per inch). Wartość ppi określa liczbę pikseli wyświetlaną w jednym calu obrazu przez monitor (pixel per inch). W Polsce wartość ppi i dpi często stosuje się zamiennie.

Poniżej pokazujemy nasze logo w rozdzielczości 72 dpi oraz 300 dpi w naturalnym rozmiarze 2×2 cale czyli 5.08×5.08 cm. Widać wyraźnie, że plik zawierający mniej punktów na cal jest niewyraźny. Tak samo wyglądałby nadruk na naszej dzianinie.


rozdzielczość 72 DPI

        

        rozdzielczość 300 dpi

Przykłady wykorzystywanych rozdzielczości:

  • 300 dpi dotyczy wszystkich wydruków, które trzymamy w ręce, takich jak wizytówki, ulotki czy katalogi.
  • 250 dpi stosowana jest dla plakatów o formatach równych i większych niż B1, B2, A1 lub A2 oraz do druku pokrowców elastycznych
  • 150 dpi wykorzystujemy w przypadku rollupów, które często oglądane są z daleka i mają spore rozmiary
  • 100 dpi stosujemy dla wydruków wielkoformatowych

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem pokrowców reklamowych na stoły - zajrzyj tutaj: pokrowce reklamowe 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl