fbpx

Czego potrzebujemy, aby wykonać drukowany elastyczny pokrowiec na stół?

Czego potrzebujemy, aby wykonać pokrowiec z nadrukiem

Aby przygotować piękny nadruk na drukowanym elastycznym pokrowcu na stół, potrzebujemy odpowiedniej jakości plików graficznych. Nawet jeżeli nie masz zbyt dużego doświadczenia w tym temacie, nasz poradnik z pewnością pomoże Ci wysłać odpowiednie pliki, z jakich przygotujemy projekt dla Ciebie.

Wykonaj następujące kroki:

  1. Przekaż informacje, na jaki rodzaj stołu potrzebujesz pokrowiec – wymiar blatu, wysokość, rozstaw nóg. Jeśli nie jest to żaden ze standardowych stołów cateringowych z naszej oferty prześlij zdjęcie poglądowe stołu wraz z jego wymiarami: instrukcję mierzenia znajdziesz tutaj.
  2. Prześlij na nasz mail pliki do druku. Preferujemy pliki wektorowe lub w rozdzielczości powyżej 200 dpi. Poniżej znajdziesz wyjaśnienia, co te parametry oznaczają.
  3. Podaj jaki kolor tła potrzebujesz – najlepiej w skali Pantone® lub NCS. Mile widziane jest przesłanie księgi znaku, gdyż zawarte są tam wszelkie informacje jak należy umieszczać w projektach logo oraz jakie są dozwolone kolory w skali Pantone® czy NCS.
  4. Odeślemy do Ciebie projekt nadruku z informacjami np. jakiej wielkości logotypy zmieszczą się na pokrowcu – zawsze prosimy o akceptację projektu przed wydrukiem.

Jakie są formaty plików graficznych?

1. Grafiki wektorowe (w krzywych) .svg | .pdf | .eps | .ai | .cdr

Gdzie do opisu obrazu wykorzystywane są figury geometryczne – tj. krzywe, odcinki, okręgi czy wielokąty. Wszystkie zapisane są za pomocą parametrów – współrzędnych na przykład końców odcinka, promieni krzywych. Z grafiką wektorową mamy do czynienia w przypadku plików .svg, a także niektórych .pdf, .eps, .ai, .cdr . Pliki wektorowe mogą być powiększane do dowolnych rozmiarów bez utraty jakości obrazu.  Przykładem wektorów są czcionki, które mogą być dowolnie powiększane bez utraty ostrości.

2. Grafiki rastrowe (bitmapowe)  .tiff | .raw | .gif | .jpg | .png

To siatka pikseli tworząca na przykład zdjęcie. Powiększając zdjęcie dostatecznie mocno widać pojedyncze piksele. Można na nich pracować w programach graficznych zmieniając każdy pojedynczy piksel na przykład przy redukcji efektu czerwonych oczu, czy wygładzaniu kolorytu skóry.

Grafiki rastrowe dzielimy na:

a) bezstratne, czyli takie, które zachowują wszelkie informacje o obrazie. Są to pliki z rozszarzeniami .tiff, .raw

b) skompresowane, przy ich powstawaniu dochodzi do pozbycia się części informacji o obrazie. Są to pliki z rozszerzeniami .png, .jpg, .gif.  Przy zapisie sami możemy decydować o poziomie kompresji. W plikach .png możemy dodatkowo zapisać obraz z przezroczystym tłem. Są ograniczenia przy pracy na takich plikach – możemy zwiększać (rozciągnąć obraz), ale spowoduje to powiększenie jedynie pikseli, a nie ich ilości. Przy dużym powiększeniu spowoduje to, iż zdjęcia będą nieostre z poszarpanymi brzegami.

300x200px, 72dpi
300x200px 200dpi

Co to jest rozdzielczość pliku do druku dpi, ppi?

Wartość dpi określa liczbę punktów wydrukowanych przez drukarkę w jednym calu obrazu, w naszym przypadku na jednym calu dzianiny (dots per inch). Wartość ppi określa liczbę pikseli wyświetlaną w jednym calu obrazu przez monitor (pixel per inch). W Polsce wartość ppi i dpi często stosuje się zamiennie.

Poniżej pokazujemy nasze logo w rozdzielczości 72 dpi oraz 300 dpi w naturalnym rozmiarze 2×2 cale czyli 5.08×5.08 cm. Widać wyraźnie, że plik zawierający mniej punktów na cal jest niewyraźny. Tak samo wyglądałby nadruk na naszej dzianinie.

rozdzielczość 72 DPI
rozdzielczość 300 dpi

Przykłady wykorzystywanych rozdzielczości:

  • 300 dpi dotyczy wszystkich wydruków, które trzymamy w ręce, takich jak wizytówki, ulotki czy katalogi.
  • 250 dpi stosowana jest dla plakatów o formatach równych i większych niż B1, B2, A1 lub A2 oraz do druku pokrowców elastycznych
  • 150 dpi wykorzystujemy w przypadku rollupów, które często oglądane są z daleka i mają spore rozmiary
  • 100 dpi stosujemy dla wydruków wielkoformatowych