Co to znaczy, że obrus jest plamoodporny?
Co to znaczy, że obrus jest plamoodporny?

Obrus plamoodporny powinien być odporny na powszechnie stosowane środki spożywcze to jest kawę, herbatę, czerwone wino, soki owocowe, ketchup itd. Wszystkie te zabrudzenia powinny być łatwo usuwalne z powierzchni materiału przy pomocy wody z niewielkim dodatkiem detergentu. Jednakże z uwagi na mnogość potencjalnych zabrudzeń, mogą występować plamy, które po dłuższym czasie oddziaływania czynnika brudzącego na wyrób, będą trudniejsze w usunięciu. Czynnik brudzący powinien być możliwie szybko usunięty z powierzchni materiału, a następnie obrus trzeba wyprać zgodnie z przepisami konserwacji.

Podczas użytkowania i konserwacji wyrobów z apreturą plamoodporną  radzimy stosować się do następujących zaleceń:

  • czynnik brudzący powinien zostać usunięty z powierzchni tkaniny w możliwie jak najkrótszym czasie (najlepiej natychmiast), papierową chusteczką lub papierem kuchennym (w taki sposób aby nie wgnieść dodatkowo plamiącej substancji w głąb tkaniny),
  • po wstępnym usunięciu zabrudzenia, tkaninę należy uprać zgodnie z przepisami konserwacji, również możliwie jak najszybciej (do 24 godzin),
  • po praniu wyrób należy każdorazowo poddać prasowaniu aby odnowić własności apretury,
  • plamy utrwalone działaniem wysokiej temperatury przed ich spraniem, mogą okazać się niemożliwe do usunięcia.

Plamooporność nie oznacza całkowitej ochrony tkaniny przed wniknięciem czynnika brudzącego w jej głąb, jak i nie zapewnia 100% wypieralności plam. Szczególnie plamy tłuste (olejowe) mogą okazać się trudne do całkowitego usunięcia, zwłaszcza po długim czasie pozostawania na tkaninie. Plamy w zależności od składu surowcowego tkaniny, mogą spierać się w różnym stopniu np. łatwiej sprać zabrudzenie z tkaniny poliestrowej, która jest bardziej hydrofobowa, niż z tkaniny bawełnianej – hydrofilowej, szybciej chłonącej ciecze i oleje.

Ciekawym testem sprawdzającym jakość apretury plamoodpornej jest tzw test Tchibo opracowany przez firmę Huntsman – dostawcę środków chemicznych do wykończeń plamoodpornych. Do testu wybrane są czynniki brudzące: gorąca kawa, herbata, ketchup, musztarda, majonez, czerwone wino i olej słonecznikowy, następnie brudzona jest próba tkaniny i oceniana na wstępie: tzw. próba 0 oraz po praniach w ustalonej temperaturze (dla PES zalecane jest 40ºC) i prasowaniu mającym na celu odnawianie własności apretur plamoodpornych. Oceny dokonuje się wg 5-cio stopniowej szarej skali, gdzie wynik 5 oznacza, że plama całkowicie się sprała, zaś wynik 1 oznacza że na tkaninie po danej substancji pozostała dość znaczna plama.

Skąd wzięło się ocenianie plam które pozostają na tkaninach? – mogłoby się zdawać, że z apretur plamoodpornych spiorą się wszystkie zabrudzenia. Otóż ma to związek z zaostrzaniem przepisów dotyczących stosowania substancji niedozwolonych, szkodliwych dla zdrowia, życia i środowiska. Najlepsze efekty dawało stosowanie w apreturach plamoodpornych związków fluorocarbonu C8 (8-mio węglowych), które zostały zabronione i wycofane. Od tego momentu zarówno dostawcy środków chemicznych jak i producenci wyrobów plamoodpornych są zmuszeni stosować związki oparte na fluorocarbonach 6-cio węglowych lub produktach naturalnych, a te – zarówno jedne jak i drugie – nie dają już tak dobrej spieralności zwłaszcza trudnych plam olejowych.

Test Tchibo dopuszcza więc porozumienie między producentem tkaniny plamoodpornej a użytkownikiem obrusów, mówiące że może pozostać nieznaczna plama np. wg szarej skali oceniona jako 4. Jeśli plamy będą większe wyrób będzie podlegał reklamacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl